Po wakacyjnej przerwie...

W związku z powrotem do pracy po wakacyjnej przerwie przypominamy tym którzy zapomnieli, jak i tym którzy dopiero rozpoczynają pracę przy eSzkole jak korzystać z Portalu.

KORZYSTANIE Z APLIKACJI eSZKOŁA

Portal eSzkoła umożliwia korzystanie z wybranych aplikacji bez logowania się do sesji terminalowej. Dzięki temu można korzystać z nich z dowolnego komputera i dowolnej lokalizacji. Te aplikacje to:

1. Aplikacja wirtualnej biblioteki,
  2. Aplikacja arkusz organizacyjny,
  3. Aplikacja analiza wyników sprawdzianów i egzaminów,
  4. Aplikacja dokumentacji szkolnej,
  5. Aplikacja dzienniki lekcyjne,
  6. Aplikacja arkusz ocen,
  7. Aplikacja wydruki dokumentacji,
  8. Aplikacja sekretariat,
  9. Aplikacja nadzór,
  10. Aplikacja elektroniczny zeszyt kontaktów

W przypadku pozostałych aplikacji konieczne jest wcześniejsze zalogowanie się do sesji terminalowej (VTSN, VTSA). Jednocześnie zaleca się, aby w trakcie pracy w szkole zawsze logować się do sesji nawet przy korzystaniu z powyższych aplikacji które tego nie wymagają:

KROK 1:

Jeżeli na terminalu nie ma wyciągniętego na pulpit skrótu do łączenia zdalnego należy kliknąć przycisk Start > Akcesoria > Podłączenie pulpitu zdalnego:

KROK 2:

Pojawia nam się okno logowania. Wpisujemy nazwę serwera w kombinacji NAZWAPLACOWKI_VTSA(N). Klikamy Połącz a następnie wpisujemy swoje poświadczenia w postaci adresu e-mail i hasła:

KROK 3:

Po zalogowaniu pojawi nam się okno z pulpitem systemu operacyjnego. Uruchamiamy przeglądarkę klikając Start > Internet Explorer (w przypadku aplikacji firmy Progman często zalecane jest korzystanie z przeglądarki Mozilla).

Po uruchomieniu przeglądarki w pasku adresu wpisujemy www.eszkola.opolskie.pl

Kiedy strona się załaduje w prawym górnym rogu ekranu mamy przekierowanie do okna logowania:

Pojawi się nam okno logowania gdzie wpisujemy swoje poświadczenia dokładnie tak jak w kroku 2:

KROK 4:

Po zalogowaniu wchodzimy do Portalu gdzie do wyboru mamy szereg aplikacji przyporządkowanych do poszczególnych bloków tematycznych. Wchodzimy w odpowiedni blok, następnie rozwija nam się drzewo w lewej części ekranu gdzie klikamy „Aplikacje bloku...” i po prawej pojawiają nam się wszystkie dostępne aplikacje:

KROK 5:

Następnie wybieramy interesującą nas aplikację, która po kliknięciu pokaże nam do jakich szkół mamy dostęp. Klikamy w dana placówkę i po chwili po lewej stronie pojawia się przycisk Uruchom:

Po kliknięciu w przycisk aplikacja zacznie się uruchamiać.

UWAGA!!!

Jeżeli odchodzimy chwilowo od terminala np. na przerwę możemy zamknąć okno sesji terminalowej klikając w „X”:

Po powrocie do pracy i ponownym zalogowaniu otrzymamy uruchomione wszystkie okna i programy w takiej formie w jakiej żeśmy je zostawili odchodząc.

W przypadku gdy kończymy pracę zaleca się całkowite wylogowanie z sesji terminalowej poprzez Start > Wyloguj: