Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej podpisała dzisiaj rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Nowe rozporządzenie ma na celu uporządkowanie przepisów i dostosowanie ich do zmian wprowadzonych w innych aktach prawnych oraz ograniczenie zakresu tej dokumentacji. Zgodnie z nowymi regulacjami w dziennikach zajęć i dziennikach lekcyjnych odnotowanie będą adresy poczty elektronicznej rodziców i numery ich telefonów, jednocześnie odstąpiono od wpisywania adresu zamieszkania rodziców w przypadku, gdy adres zamieszkania dziecka jest taki sam jak adres rodziców.
Ponadto w dzienniku zajęć przedszkola odstąpiono od odnotowywania obecności dziecka na poszczególnych godzinach zajęć. W dzienniku zajęć przedszkola odnotowana będzie obecność dziecka na zajęciach oraz godziny przyprowadzania i odbierania dziecka.
Prowadzone w szkole zajęcia np. dydaktyczno-wyrównawcze i specjalistyczne będą odnotowywane w odpowiednich „dziennikach innych zajęć”. Ograniczono również zakres danych wpisywanych do tych dzienników.
W „dzienniku innych zajęć” proponuje się odnotowywanie tylko niezbędnych dla identyfikacji i bieżących kontaktów danych tj. nazwiska i imiona dzieci, uczniów lub wychowanków oraz oddział, do którego uczęszczają, adresy poczty elektronicznej rodziców i numery ich telefonów.
Zdecydowanie ograniczono zakres danych wpisywanych do dzienników zajęć z puli godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, będących zajęciami rozwijającymi zainteresowania uczniów, określonych w art. 42 ust. 2 ustawy – Karta Nauczyciela. W tych „dziennikach innych zajęć” będą wpisywane tylko imiona i nazwiska uczniów, daty i tematy przeprowadzonych zajęć, liczba godzin tych zajęć oraz odnotowywana będzie obecność uczniów.
Ułatwiono prowadzenie księgi uczniów ustalając, że wpisu do księgi dokonuje się z chwilą rozpoczęcia nauki w szkole, a nie jak dotychczas z chwilą przyjęcia ucznia do szkoły.
Ułatwiono również prowadzenie księgi arkusza ocen, ustalając, że księgi arkuszy ocen układane będą w porządku alfabetycznym uczniów, którzy w danym roku szkolnym ukończyli lub opuścili szkołę. Księgi te opatrzone będą wykazem tych uczniów.
Odstąpiono od wypełniania arkusza ocen uczniowi lub słuchaczowi, który opuścił szkołę przed ukończeniem jednego roku nauki, a w przypadku szkoły policealnej dla młodzieży i szkoły dla dorosłych co najmniej przed ukończeniem jednego semestru. W takim przypadku szkoła wydawać będzie zaświadczenie o przebiegu nauczania.
Ponadto, w rozporządzeniu uregulowano kwestie:
- bezpłatnego wglądu do dziennika elektronicznego dla rodziców uczniów w zakresie dotyczącym ich dzieci,
- sporządzania komputerowo w postaci wydruku podpisanego przez wychowawcę klasy - rocznych opisowych ocen klasyfikacyjnych oraz rocznej oceny zachowania uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
- prowadzenie ksiąg wychowanków przez ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze,
- przekazywania przez dyrektora placówki informacji, na podstawie których dokonuje się wpisów w księdze ewidencji, księdze uczniów i księdze wychowanków.
Treść rozporządzenia
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
« poprzednia | następna » |
---|